روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی و اسلیو معده

عمل اسلیو معده (Gastric Sleeve Surgery) و جراحی بای‌ پس معده (Gastric Bypass Surgery) دو نوع عمل جراحی متفاوت برای کاهش وزن و درمان چاقی مفرط هستند. در عمل اسلیو معده بخشی از معده شما برداشته، به گونه‌ای که معده به شکل یک لوله باریک تبدیل می‌گردد. در عمل بای‌ پس معده، بخشی از معده تغییر مسیر و به روده کوچک متصل شده می‌شود که در انتها باعث کاهش جذب غذا در بخشی از روده می‌شود. از آنجایی که دو عمل روند طبیعی بدن را برای مدت زمان کوتاهی مختل می‌کند. برای روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی و اسلیو معده تحمل ناشتایی و رژیم غذایی در ماه رمضان، نیازمند رعایت اصول خاصی هستید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی و عمل اسلیو و بای پس معده

روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی

انجام فریضه روزه در عموم مردم به خصوص مسلمانان شیعه ایرانی دارای اهمیت خاصی است اما همان قدر که به انجام آن تاکید شده در صورت آسیب رساندن به بدن با روزه داری انجام آن به شدت نفی گردیده است.

بنابراین اگر به تازگی یکی از انواع جراحی چاقی را انجام داده‌اید و می‌خواهید بدانید آیا روزه برای شما مضر است یا خیر ؟ برای مشاوره با کارشناسان ما فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس ما بمانید.

برای دریافت مشاوره رایگان جراحی اسلیو معده فرم زیر را پر کنید.

روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده

در ماه مبارک رمضان در صورت روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده، باید با بهترین جراح چاقی تهران مشورت نمایید؛ زیرا روزه‌ گرفتن در صورت اقدام خودسرانه ممکن است عوارض و مشکلات غیر‌قابل جبرانی را برای شما به همراه داشته باشد. از جمله عوارضی که ممکن است رخ دهد عبارت‌اند از:

✔️کمبود آب و خشکی بدن (دهیدراسیون): در هنگام روزه‌داری به دلیل اینکه باید از مصرف آب و غذا خودداری کنید، خطر کمبود آب و خشکی بدن به شدت بیشتر می‌شود. این وضعیت می‌تواند برای شما احساس سردرد، گیجی و حالت تهوع و حتی خونریزی معده به همراه داشته باشد.

✔️افت قند خون: بعد از عمل اسلیو معده وزن زیادی از دست خواهید داد. در نتیجه با کمبود ویتامین‌ها مواجه خواهید شد و مقاومت و توان بدن شما تحلیل می‌رود. اگر قند خون شما پایین باشد، می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند ضعف، غش، تاری دید و سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده شوید.

✔️افت هوشیاری: افت هوشیاری ناگهانی در اثر کمبود مایعات و تغذیه مناسب، می‌تواند خطرناک و موجب حوادثی مانند افتادن از ارتفاع یا تصادفات رانندگی شود.

روزه گرفتن بعد از عمل بای پس معده

یکی از شایع‌ترین عوارض جراحی چاقی مانند عمل بای‌ پس معده، ابتلا بیمار به سندرم دامپینگ است. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که غذا به سرعت از معده به روده کوچک منتقل شود. به طوری که بخشی از روده برای هضم آن آماده نیست و علائمی شامل حالت تهوع، استفراغ، اسهال و سرگیجه را ایجاد می‌کند.

بنابراین بعد از عمل بای پس معده، در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و روزه گرفتن خطر سندرم دامپینگ تا چند برابر افزایش می‌یابد. از دیگر تبعات روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده می‌توان به افزایش خطر ترومبوآمبولی و افزایش احتمال سکته اشاره کرد. افرادی که پس از عمل بای‌ پس معده روزه می‌گیرند، به دلیل کمبود مایعات و تغذیه نامناسب، به خطر افزایش لخته‌های خونی در عروق دچار می‌شوند.

روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی و عمل بای پس معده

بعد از عمل اسلیو معده چه زمانی مجاز به روزه گرفتن هستید؟

بنابر نظر اکثر جراحان، زمانی که بدن در حال بهبودی از جراحی معده برای لاغری است روزه گرفتن توصیه نمی‌شود. در این مدت، بدن نیاز به مواد مغذی کافی دارد تا اثرات کاهش وزن بسیار در زمان کوتاه را جبران و اثرات بهبودی بهتری را تجربه کند.

✔️با ویزیت جراح و تحت نظر متخصص تغذیه، پس از گذشت حدود 12 الی 18 ماه از جراحی چاقی، با رعایت رژیم غذایی خاص ممکن است بتوانید شروع به روزه گرفتن کنید. این مسئله بنا به وضعیت هر فردی کاملا متغیر است.

چرا دکتر ناصر ملک پور؟!

12 سال هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

چاپ 61 مقاله علمی پژوهشی و 2 جلد کتاب

پایه‌گذار رشته فلوشیپ لاپاروسکوپی

بیش از 10/000 جراحی موفق و جراحی چاقی

دکتر-ناصر-ملک-پور

خطرات داشتن روزه بعد از عمل اسلیو معده

در ماه مبارک رمضان، شما باید ساعات طولانی از مصرف غذا و مایعات خودداری کنید. اگر به تازگی جراحی اسلیو معده انجام داده‌اید، باید بدانید روزه‌داری عوارض بسیار جدی‌تری را می‌تواند به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، می‌توانید اثرات مخرب روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی را در زیر مشاهده کنید:

توصیه های غذایی برای گرفتن روزه بعد از جراحی چاقی

وعده‌های غذایی بخش مهمی از رژیم غذایی در ماه مبارک رمضان را تشکیل می‌دهند که باید توجه داشته باشید این وعده‌ها در عین پر انرژی و سالم بودن با کمترین میزان قند مصنوعی و کربوهیدرات بتوانند در سفره شما جای‌ بگیرند.

جدول‌ زیر می‌تواند کمک شایانی به رژیم غذایی روزه داری بعد از جراحی چاقی کند. (رژیم غذایی زیر توسط دکتر ناصر ملک پور فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی تایید شده‌است).

افطار250سی سی آب (1 لیوان) دو عدد خرما
✔️15 دقیقه بعد:
100 گرم گوشت یا ماهی یا مرغ آبپز یا کبابی
2 قاشق غذاخوری برنج یا 1 تکه نان معادل 30 گرم
یک کاسه کوچک سالاد یا سبزیجات پخته
اولین وعده بعد از افطاریک کاسه کوچک ماست پروتئینی، مانند ماست ایسلندی با چند برش میوه
یا یک مشت کوچک از مغزها مانند بادام درختی، پسته، بادام زمینی و … یا ترکیبی از آن‌ها معادل 15 گرم + چند برش میوه
دومین وعده بعد از افطار1 اسکوپ یا ساشه پودر پروتئین در یک لیوان شیر
یا 1 لیوان شیر پروتئینی یا پرومیلک  
سحری1 عدد تخم مرغ آبپز + 1 برش معادل 30 گرم نان سبوس‌دار + 2تا 3 قاشق غذاخوری حبوبات پخته + 1 برش کوچک پنیر کم چرب + 3 تا 4 عدد زیتون + 2 قاشق غذاخوری سالاد خیار و گوجه
یا 1 برش کوچک پنیر کم‌ چرب 30 معادل گرم + 2 برش نان سبوس‌دار معادل 60 گرم + 1 عدد گردو + چند برش خیار و گوجه یا سایر سبزیجات
یا یک کاسه کوچک ماست ایسلندی + چند عدد مغز بادام + چند برش میوه

ملاحضات روزه داری بعد از جراحی چاقی

اگر بعد از مشورت با جراحتان و مورد بررسی قرار گرفتن شرایط جسمی، مجوز روزه‌ داری برای شما صادر شد با رعایت نکات زیر می‌توانید عوارض را به حداقل برسانید.

توصیه می‌شود در وعده‌های غذایی تان، انرژی سالم و متوازنی از مواد مغذی دریافت کنید. برای افطار و سحری، بهتر است به دقت به ترکیبات مصرفی خود توجه کنید و از مصرف غذاهای سریع‌الهضم و پرکالری خودداری کنید.

نوشیدن مقدار کافی آب و مصرف مایعات در طول افطار تا سحر، به خصوص در ماه رمضان که باید تا مدت طولانی از طعام و نوشیدنی خودداری کنید از واجبات است.

در وعده‌های غذایی خود به مصرف مواد مغذی مانند هندوانه، سبزیجات با طبع معتدل، سبزی خوردن، حلیم گوشت و هر گونه مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی توجه کنید. این اقدامات باعث پیشگیری از کمبود مواد مغذی در بدن شما بعد از روزه گرفتن می‌شود.

از مصرف قندهای مصنوعی مثل زولبیا و بامیه به شدت پرهیز نمایید تا دچار حالت تهوع، سرگیجه و گشنگی کاذب نشوید.

حفظ استراحت و خواب کافی در طول شبانه‌ روز بسیار مهم است تا بدن شما بتواند بهتر از فراهم کردن مواد غذایی و مایعات در زمان روزه‌ گرفتن استفاده کند و بازیابی بهتری داشته باشید.

فعالیت بدنی هنگام روزه داری بعد از اسلیو

داشتن فعالیت بدنی از مهم‌ترین مکمل‌های روزه داری بعد از جراحی‌های چاقی مخصوصا جراحی بای پس معده است. اما نیازمند رعایت نکات مهمی است که به شرح زیر می‌باشد:

بهترین زمان برای فعالیت بدنی دو ساعت پس از افطار یا قبل از سحر است. این امر به شما اجازه می‌دهد تا بعد از مصرف غذا و مایعات انرژی لازم برای ورزش را داشته باشید. در عین حال از دست‌ دادن انرژی به دلیل روزه داری را جلوگیری کنید. فعالیت‌های آرام مانند پیاده روی یا یوگا برای تقویت عضلات و افزایش انعطاف‌ پذیری مناسب هستند. همچنین، ورزش‌های مقاومتی مانند وزنه‌ها یا تمرینات تناسبی هم می‌توانند مفید باشند

روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی و فعالیت بدنی بعد از جراحی چاقی

پیشنهاد ما این است که در وعده‌های خود از مواد غذایی هیدراته مثل میوه‌ها و سبزیجات نیز استفاده کنید. در صورتی که احساس درد در استخوان یا خستگی بیش از حد می‌کنید و یا تپش قلب شدید، سرگیجه و سردرد دارید باید فوراً ورزش خود را متوقف کنید و همچنین اگر این نشانه‌ها ادامه داشت، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه مطلب

روزه گرفتن بعد از جراحی چاقی، نیازمند رعایت اصول تغذیه‌ای خاصی است. پس از عمل اسلیو معده، معمولاً پزشک نکاتی را برای روزه‌ داری و تغذیه صحیح با توجه به شرایط کاهش وزن و سلامت بدنتان گوشزد می‌کند. این توصیه‌ها می‌توانند شامل مواردی مانند مصرف مایعات بیشتر، مصرف مواد غذایی سبک‌و قابل هضم‌ و عدم مصرف غذاهای چرب و سنگین باشند.

لوکیشن مطب دکتر ناصر ملک پور-min

مشاوره حضوری با دکتر ناصر ملک پور

اگر برای عمل اسلیو معده و یا سایر جراحی‌های چراقی قصد مراجعه به مطب دکتر ناصر ملک پور (فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی) را دارید، می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *