شلی و افتادگی پوست بعد از اسلیو و بای پس (جراحی چاقی)

جراحی‌های مانند اسلیو و بای پس معده روش‌های سودمندی به منظوری کاهش وزن به مقدار قابل توجه محسوب می‌شود. اما افتادگی پوست بعد از اسلیو معده و برخی دیگر از عوارض قابل انتظار است. این در حالی است که برخی از بیماران هنگام مواجه با چنین عارضه‌ای، نسبت به ادامه درمان دل‌سرد می‌شوند.

با توجه به مشاهده چنین عارضه‌ای، خیلی از بیماران ممکن است با این سوال مواجه شوند که آیا همه افراد شل شدن پوست بعد از اسلیو معده را تجربه می‌کنند؟ اصلا علت افتادگی پوست بعد از جراحی چاقی (عمل لاغری) چیست؟ برای آشنایی کامل با علل و نحوه جلوگیری از این عارضه، ادامه مطلب را از دست ندهید.

شلی و افتادگی پوست بعد از اسلیو و بای پس

آیا افتادگی پوست بعد از تمامی جراحی‌های چاقی اتفاق می‌افتد؟

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که دلیل اصلی شل شدن پوست، کاهش وزن به مقدار زیاد است. اگر توجه کنید، افرادی که حتی چنین جراحی‌هایی دریافت نمی‌کنند اما در مدت کوتاه وزن زیادی را از دست می‌دهند، دچار چنین عارضه‌ای می‌شوند. از این رو، افتادگی پوست صرفا مربوط به عوارض جراحی نخواهد بود.

از این گذشته، تمامی جراحی‌هایی که به منظور کم کردن وزن افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد، چنین مشکلی را ایجاد نمی‌کنند. به عنوان مثال، افتادگی پوست بعد از اسلیو معده با توجه به سرعت پایین‌تر کاهش وزن در آن نسبت به بای پس کم‌تر خواهد بود. در عملی نظیر بای پس معده، بیمار در مدت زمان کمی وزن زیادی را از دست داده و همین عامل سبب بروز شل شدگی پوست می‌شود.

برای دریافت مشاوره رایگان درباره جراحی چاقی فرم زیر را پر کنید.

علت افتادگی پوست بعد از اسلیو معده

برای بررسی علت بروز این عارضه، بهتر است با لایه‌های مختلف پوست آشنا شوید. به طوری کلی سه لایه هیپودرم، درم و اپی درم پوست بدن را تشکیل می‌دهد که هرکدام شامل سلول‌های مختلفی است:

علت افتادگی پوست بعد از اسلیو معده
  • داخلی‌ترین لایه‌ای که در پوست وجود دارد، هیپودرم است. در این لایه می‌توان سلول‌های عروق خونی، اعصاب و حتی چربی را مشاهده کرد.
  • لایه میانی پوست درم است که در آن مقدار زیادی کلاژن یافت می‌شود. الیاف کلاژن از خاصیت الاستیسیته بالایی برخوردار بوده و همین عامل سبب ایجاد پوستی مستحکم و منعطف می‌شود. از این رو، برای جوان‌سازی پوست از ترکیبات حاوی کلاژن کمک می‌گیرند.
  • لایه بیرون پوست که همان اپی درم است، بیشتر در سیستم ایمنی نقش ایفا کرده و از ورود میکروب جلوگیری به عمل می‌آورد.

برای کاهش وزن معمولا این بافت چربی است که در ابتدا دچار تحلیل می‌شود. در حقیقت، سلول‌های چربی در پی لاغری کوچک‌تر شده و همین عامل سبب کاهش وزن بیمار خواهد شد. اما مسئله بسیار مهم این است که در برخی از شرایط نظیر انجام جراحی های لاغری، بیمار وزن خود را در مدت نسبتا کوتاه‌تری از دست می‌دهد.

در این شرایط، سلول‌های چربی با سرعت بیشتری نسبت به پوست کوچک‌ خواهد شد. همین عامل سبب افتادگی پوست بعد از اسلیو معده می‌شود. فردی که اضافه وزن دارد، پوست نسبتا کشیده‌ای داشته تا بتواند بافت چربی حجیم را پوشش دهد. اما زمانی که این بافت در پی لاغری تحلیل می‌رود، پوست نمی‌تواند به همان سرعت کوچک شده و آویزان خواهد شد. از این رو، شل شدن آن تا حدودی طبیعی است.

لایه میانی پوست با داشتن الیاف کلاژن، در هنگام چاقی نقش موثری در پوشش آن دارد. اما زمانی که این الیاف برای مدت طولانی تحت کشش قرار دارد، توانایی خود را پس از کاهش وزن ناگهانی برای عقب نشینی به وضعیت قبلی از دست می‌دهد. به همین علت با کوچک شدن سلول‌های چربی، بخشی از پوست آویزان باقی می‌ماند. شما می‌توانید هر اطلاعاتی که لازم است از جراحی چاقی از جمله عمل اسلیو معده را از کارشناسان ما به صورت کامل کسب کنید.

شل شدن پوست بعد از اسلیو معده

چرا دکتر ناصر ملک پور؟!

12 سال هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

چاپ 61 مقاله علمی پژوهشی و 2 جلد کتاب

پایه‌گذار رشته فلوشیپ لاپاروسکوپی

بیش از 10/000 جراحی موفق و جراحی چاقی

دکتر-ناصر-ملک-پور

عوامل مستعد کننده افتادگی پوست بعد از اسلیو معده

پیش‌تر علت اصلی بروز این عارضه را به طور کامل بررسی کردیم؛ اما باید توجه داشته باشید که برخی از عوامل نقش موثری در افزایش شانس بروز آن دارد. در ادامه هریک را بررسی می‌کنیم:

چاقی یا لاغر؟! نمیدونی؟

محاسبه bmi (محاسبه شاخص توده بدن)

پیشگیری از افتادگی پوست بعد از اسلیو معده

روش‌‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها، تا حد زیادی از شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کرد. این راهکارها شامل موارد زیر است:

✔️ یکی از بهترین راهکارها این است که دوره کاهش وزن خود را طولانی‌تر کنید. بهتر است در رسیدن به وزن ایده‌آل عجله نکنید تا الیاف پوست فرصت تطابق با سرعت کاهش حجم چربی را پیدا کند.
✔️ انجام مداوم فعالیت‌های ورزشی علی‌رغم اینکه در افزایش سرعت کاهش وزن موثر است، اما می‌تواند به سفت شدن عضلات و پوست کمک شایانی کند.
✔️ نوشیدن مایعات و به خصوص آب به منظور جلوگیری افتادگی پوست بسیار تاکید شده است.
✔️ مصرف مواد غذایی که حاوی ویتامین‌های گوناگون است، می‌تواند در جلوگیری از شل شدن پوست موثر باشد؛ به خصوص مصرف ویتامین‌ها و ترکیباتی که در ساخت کلاژن تاثیرگذار است. همچنین توصیه می‌شود از غذاهای سرشار از ویتامین کمک بگیرید.
✔️ ماساژ پوست سبب می‌شود مقدار خون بیشتری به آن ناحیه برسد. همین عامل در ساخت کلاژن و تقویت آن موثر است.

درمان افتادگی پوست بعد از اسلیو معده

اگر با تمامی نکات گفته شده باز هم شل شدگی پوست را پس از جراحی چاقی تجربه کردید، می‌توانید از راهکارهای درمانی در دسترس کمک بگیرید:

درمان افتادگی پوست بعد از اسلیو معده

✔️ می‌توان به کمک انجام عمل‌های جراحی زیبایی، پوست اضافه‌ای که به صورت آویزان باقی مانده را حذف کرد. این جراحی زیبایی روش موثری برای درمان چنین مشکلی محسوب می‌شود. عمولا چنین جراحی پس از پایدار شدن نتیجه درمان لاغری انجام می‌شود.

✔️ در صورتی که افتادگی پوست به مقدار کمی اتفاق افتاده باشد، می‌توان از تزریق ژل کمک گرفت.

سوالات متداول

جمع بندی

افتادگی پوست بعد از اسلیو معده و سایر روش‌های جراحی نظیر بای پس، یک امر نسبتاً طبیعی بوده و در برخی از بیماران اتفاق می‌افتد. با این حال، این عارضه قابل پیشگیری بوده و می‌توان با رعایت برخی از نکات مراقبتی چنین کاری را انجام داد. حتی در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، با مراجعه به یک متخصص، روش درمانی پیشنهاد خواهد شد.

لوکیشن مطب دکتر ناصر ملک پور-min

مشاوره حضوری با دکتر ناصر ملک پور

اگر برای عمل اسلیو معده و یا سایر جراحی‌های چراقی قصد مراجعه به مطب دکتر ناصر ملک پور (فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی) را دارید، می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *