رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده

عمل بای پس معده یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار برای کاهش وزن زیاد در زمان کم محسوب می‌شود. با این حال، رعایت رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده تاثیر بسیار زیادی در موفقیت جراجی و عدم بازگشت وزن خواهد داشت. از این رو، باید پس از چنین عملی، علاوه‌ بر رعایت سایر نکات مراقبتی به برنامه غذایی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تغذیه بعد از عمل بای پس معده چه تاثیری در روند درمان بیمار دارد؟ آیا فرد می‌تواند بلافاصله پس از انجام جراحی به رژیم غذایی سابق خود باز گردد؟ آیا فرد بعد از عمل بای پس معده، باید برنامه غذایی خود را به طور کامل تغییر دهد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات همراه ما باشید.

تغذیه بعد از عمل بای پس معده

رژیم غذایی قبل از عمل بای پس معده

در واقع زمانی که فرد قبل از عمل بای پس معده رژیم غذایی خود را اصولی تغییر می‌دهد، راحت‌تر می‌تواند پس از انجام جراحی به آن عادت کند، در کاهش وزن او ثابت خواهد ماند. معمولا قبل از شروع عمل بای پس، با کمک تغییراتی که در برنامه غذایی بیمار اعمال می‌شود، کاهش وزن نسبتاً کمی اتفاق خواهد افتاد.

اگر تصمیم دارید عمل بای پس معده انجام دهید کافی است تا فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

برای دریافت مشاوره رایگان عمل بای پس معده فرم زیر را پر کنید.

اهمیت تجویز رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده

اینکه لایف استایل و رژیم غذایی خود را پس از انجام عمل تغییر دهید، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به دلایل مختلف، جراحان چاقی بعد از عمل بای پس معده، به بیماران خود برنامه غذایی جداگانه‌ای تجویز می‌کنند. در ادامه به اهمیت این موضوع می‌پردازیم:

روند تغییرات رژیم غذایی بای پس معده

به طور کلی، تغییراتی که در برنامه غذایی فرد ایجاد می‌شود، در چندین مرحله رخ خواهد داد. متخصص لاپاراسکوپی این برنامه را به طور دقیق برای بیمار تجویز کرده و از وی می‌خواهد تا به طور کامل آن را رعایت کند. در ادامه تک تک مراحل را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

پیش از بررسی مراحل رژیم غذایی بای پس معده، شما می‌توانید با الگو زیر اضافه وزن خود را بررسی کرده و سپس به سراغ رژیم مناسب از بهترین جراح بای پس معده بروید.

چاقی یا لاغر؟! نمیدونی؟

محاسبه bmi (محاسبه شاخص توده بدن)

غذاهای آبکی و مایعات

رژیم‌ غذایی که باید بلافاصله پس از انجام جراحی بای پس معده شروع شود، استفاده از مایعات و غذاهای آبکی است. با توجه به درد و کاهش حجم معده بیمار در روزهای ابتدایی، توصیه ما این است که با مایعات و به خصوص آب برنامه غذایی خود را آغاز کند.

کم کم بیمار قادر خواهد بود در کنار مایعات، یک‌سری مواد غذایی با فرم آبکی را در رژیم غذایی بای پس معده خود جای دهد. به‌ عنوان مثال، سوپ یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در مرحله اول می‌توان برای بیماران تجویز کرد. به‌ علاوه، شیر، ژله و حتی آب میوه‌های طبیعی از دیگر مواردی است که برای مصرف بیمار مناسب خواهد بود.

خیلی از افراد به خاطر رژیم غذایی سخت جراحی بای پس معده، از انجام این عمل امتناع می‌کنند. اما شما باید قبل از انتخاب عمل توسط پزشک معاینه شوید زیرا ممکن است کاندید این جراحی نباشید.

چرا دکتر ناصر ملک پور؟!

12 سال هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

چاپ 61 مقاله علمی پژوهشی و 2 جلد کتاب

پایه‌گذار رشته فلوشیپ لاپاروسکوپی

بیش از 10/000 جراحی موفق و جراحی چاقی

دکتر-ناصر-ملک-پور

مواد غذایی به حالت پوره

زمانی که معده انسان با مایعات و مواد غذایی آبکی عادت کند، پیش زمینه‌ای برای شروع مصرف سایر ترکیبات خواهد بود. ترکیب مواد غذایی مختلف و له کردن آن‌‎ها برای هضم راحت‌ یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توان پس از انجام بای پس معده در نظر گرفت.

غذاهایی که به خوبی و با فشار نسبتا زیاد به حالت پوره در آمده باشد، برای معده شما آزاردهنده نبوده و سبب وارد شدن آسیبی نخواهد شد. علاوه‌‌ بر آن، با در نظر گرفتن آنکه معمولا برای تهیه پوره از چندین ماده مختلف کمک گرفته می‌شود، می‌توان با مصرف آن‌ها ترکیبات مغذی زیادی را برای بدن فراهم کرد.

نکته قابل توجه این است که شما قادر خواهید بود در این مرحله‌، اکثر مواد غذایی را مصرف کنید. از گوشت مرغ و ماهی گرفته تا تخم مرغ و غلات، همه و همه گزینه مناسبی برای رژیم غذایی بعد از بای پس معده خواهند بود. با این حال، قبل از مصرف باید آن‌ها را تا حد امکان له کرده تا تکه‌های جامدی در وعده غذایی شما وجود نداشته باشد.

پوره در رژیم غذایی بای پس معده

مصرف مواد غذایی نرم

بعد از گذشت زمان و عادت کردن معده با برخی مواد غذایی، این امکان برای بیمار وجود دارد تا به سمت مصرف ترکیباتی با قوام نرم روی آورد. در حقیقت، در فاز بعدی پس از درمان دیگر نیازی به له و پوره کردن مواد غذایی مختلف وجود نخواهد داشت. صرفا باید مواردی را انتخاب کنید که به راحتی قابل جویدن و هضم باشد.

مواد غذایی نرم و رژیم بای پس معده

گوشت مرغ به دلیل نداشتن چربی زیاد، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید در برنامه خود جای دهید. دقت داشته باشید که مصرف مواد غذایی حاوی چربی، با توجه به هضم نسبتا سختی که دارد، در رژیم غذایی بای پس معده جای نمی‌گیرد. علاوه‎‌بر آن، این مواد سبب افزایش وزن بیمار شده و در نتیجه درمان تاثیرگذار خواهد بود.

علاوه‌بر گوشت مرغ و ماهی، شما قادر خواهید بود از برنج، تخم مرغ و حتی برخی از سبزیجات استفاده کنید. توجه به این نکته ضروری است که برای مصرف سبزیجات، توصیه می‌شود در مرحله سوم آن‌ها را به صورت پخته شده استفاده نمایید. مصرف میوه‌های مختلف برای تامین ترکیبات مغذی نیز از دیگر موارد توصیه شده است.

شروع غذاهای جامد

اخرین مرحله‌ای که برای بیماران باقی می‌ماند، مصرف مواد غذایی جامد است. جای دادن چنین ترکیباتی در 2 ماه اول پس از درمان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ اما با گذشت زمان و سپری شدن این 8 هفته، بیمار قادر خواهد بود این مرحله از رژیم غذایی بای پس معده را نیز آغاز کند.

در این مرحله دیگر محدودیت خاصی برای رژیم غذایی بیمار وجود نداشته و حتی توصیه شده آن را به صورت متنوع انتخاب کند. با این کار، علاوه‌بر عادت کردن معده به اکثر ترکیبات، می‌توان مواد مغذی لازم برای بدن را تامین کرد.

نکته بسیار مهم در این مرحله آن است که فرد مصرف مواد غذایی را به خوبی مدیریت کند. در حقیقت، نباید هر اندازه که دوست دارد به خوردن مشغول شود. معمولا فرد قبل از آنکه به طور کامل سیر شود، متوجه این موضوع شده و باید در همین مرحله مصرف وعده غذایی را متوقف کند.

سوالات متداول رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده

جمع بندی

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده بسته به بازه زمانی که فرد در آن قرار دارد، متفاوت است. به طور کلی روند این برنامه غذایی از مایعات و مواد غذایی آبکی آغاز شده و به سمت پوره و در نهایت ترکیبات جامد سوق داده می‌شود. این پروسه به کاهش وزن و بروز عوارض ناشی از جراحی کمک زیادی خواهد کرد.

لوکیشن مطب دکتر ناصر ملک پور-min

مشاوره حضوری با دکتر ناصر ملک پور

اگر برای عمل بای پس معده و یا سایر جراحی‌های چراقی قصد مراجعه به مطب دکتر ناصر ملک پور (فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی) را دارید، می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *